Czy warto leczyć zęby mleczne?

Wielu rodziców uważa, że leczenie zębów mlecznych nie jest koniecznością. Tymczasem nieleczone zęby mleczne pomogą być przyczyną późniejszych wad zgryzu. Mogą także doprowadzić do problemów trawiennych. Warto od najmłodszych lat, oswajać dziecko z dentystą i zabierać je na regularne wizyty, by w porę wyłapać pojawiające się problemy. Nieleczony mleczak może być przyczyną ropnia – przetoki na wyrostku zębodołowym a nawet obrzęku policzka.

Dlaczego warto leczyć mleczaki?

Wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieleczone mleczaki mogą być przyczyną wielu powikłań w przyszłości. Wczesna utrata nieleczonych zębów, może doprowadzić do wyrastania zębów stałych w niewłaściwych miejscach. Próchnica jest nie tylko chorobą zębów, ale całego organizmu. Dlatego stomatolog Kraków powinien regularnie przeglądać dziecięce zęby. Bakterie próchnicowe mogą przemieszczać się do innych narządów. To z kolei prowadzi do powstania stanów zapalnych w organizmie.

Stomatolog dziecięcy, którego znajdziemy pod adresem denta-med.com.pl, może stać się prawdziwym przyjacielem dziecka. Kiedy pojawią się pierwsze zęby mleczne u dziecka, należy zacząć kształtować i dziecka odpowiednie nawyki dotyczące higieny jamy ustnej. I nie chodzi tu tylko o nauczenie prawidłowego szczotkowania. Ważne są także regularne wizyty u dentysty, w celu sprawdzenia czy z zębami jest wszystko w porządku. Warto także umówić się z dentystą na tzw. wizytę adaptacyjną, podczas której nasze dziecko zaznajomi się z gabinetem dentystycznym, a dzięki zabawie przyzwyczai się do regularnych wizyt. Jeśli chodzi o częstotliwość wizyt, to u młodszych dzieci powinny się one odbywać co trzy miesiące a u starszych co sześć miesięcy.

Dzieci często naśladują zachowania dorosłych. Jeśli obserwują, że rodzice chętnie i chodzą do stomatologa, wówczas one również będą siadały na fotel dentystyczny bez obaw. Jeżeli maluchy zauważą, że regularnie dbamy o higienę jamy ustnej, wówczas łatwiej będzie im przyjąć te nawyki jako własne. Leczenie mleczaków jest istotne dla zachowania zdrowia zębów naszych pociech.