Podczas próby zrzucenia wagi jedną z najbardziej nieprzyjemnych rzeczy, które mogą się zdarzyć w tym procesie, jest plateau. Dietetycy nazywają tak moment, w którym strzałka na wadze zatrzymuje się w pewnym punkcie i nie tracisz już wagi, nawet jeśli zmniejszysz ilość spożywanych kalorii. Statystycznie rzecz biorąc, osoba, która schudła, doświadczy plateau dwa lub trzy razy, zanim osiągnie cel wyliczony przez kalkulator prawidłowej wagi.
Nie jest to jednak powód do rozpaczy, a tym bardziej do poddania się. Zwłaszcza jeśli regularnie ćwiczysz, zdrowo się odżywiasz i stosujesz się do zaleceń specjalistów.
Upewnij się, że rzeczywiście spożywasz mniej kalorii
Badania wykazują, że mamy tendencję do niedoszacowania liczby kalorii, które spożywamy w ciągu dnia, a przeszacowania liczby kalorii, które spalamy. Najpewniejszym sposobem na upewnienie się, że spalasz więcej, niż zjadasz, jest prowadzenie dokładnego liczenia. Zaopatrz się w ładny zeszyt i przez cały tydzień zapisuj wszystko, co jesz (łącznie ze spontanicznymi przekąskami).
Dodaj do swojej diety pożywne produkty.
Termin “pożywne” odnosi się do żywności o wysokiej zawartości składników odżywczych i niskiej zawartości kalorii. Zazwyczaj dotyczy to żywności, która nie została poddana obróbce cieplnej. Zapobiega przejadaniu się i zmniejsza uczucie głodu poprzez dostarczanie większej ilości błonnika. Dlatego w swojej diecie uwzględnij więcej owoców i warzyw, chudego mięsa i produktów pełnoziarnistych.
Zmiana formatu treningu
Ćwiczenia stają się mniej skuteczne, gdy organizm przyzwyczaja się do nich. Nie zapominaj o tym i regularnie zmieniaj nie tylko kolejność ćwiczeń, ale i cały trening. Można eksperymentować z intensywnością i czasem trwania ćwiczeń aerobowych, a także łączyć trening siłowy z tańcem (np. zumbą i twerkingiem, które pozwalają dobrze się bawić i jednocześnie ujędrniać ciało).
Dużo śpij i zmniejsz poziom stresu
Badania wykazały, że brak snu i duża ilość stresu mogą powodować stały wzrost poziomu kortyzolu w organizmie. Powoduje to spowolnienie metabolizmu i zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w okolicy talii. Co ciekawe, po obniżeniu poziomu stresu uczestnicy grupy eksperymentalnej zaczęli wyraźnie szybciej tracić na wadze.