10 błędów popełnianych podczas odchudzania

Czasami możesz mieć wrażenie, że dokonujesz wyborów dotyczących zdrowego stylu życia, ale nadal nie osiągasz oczekiwanych rezultatów, gdyż w rzeczywistości możesz popełniać błędy, które uniemożliwiają skuteczne odchudzanie. Realistyczne cele mogą pomóc Ci utrzymać właściwą motywację do osiągnięcia celu. Nie oczekuj, że zrzucisz kilka kilogramów w ciągu kilku dni. Stopniowa i powolna utrata wagi jest nie tylko zdrowa, ale także bardziej trwała. W tym artykule przedstawiamy 10 błędów popełnianych podczas odchudzania, których powinieneś unikać:

1. Koncentrowanie się wyłącznie na wadze

Należy pamiętać, że liczba na wadze jest tylko jedną miarą zmiany wagi. Na wagę wpływa kilka czynników, a sama waga może wahać się w trakcie dnia. Jeśli liczba na wadze się nie porusza, możesz tracić masę tłuszczową, ale jeśli ćwiczysz, możesz zamieniać tę wagę w mięśnie i stracić tłuszcz. Znacznie lepiej jest monitorować wymiary.

2. Pułapka etykiety ,,zdrowej’’ żywności

Opakowanie może mówić, że produkt jest bezglutenowy, beztłuszczowy, bezcukrowy itd., ale rzeczywistość jest taka, że jeden niezdrowy składnik może być zastąpiony innym, równie niezdrowym. Produkt bez cukru będzie zawierał szkodliwe dla Ciebie substytuty cukru. Aspartam, sukraloza i sacharyna to tylko trzy przykłady.

3. Zaczynając ćwiczyć pozwalasz sobie na jedzeniowy odpust

Jeśli codziennie biegasz na bieżni przez godzinę, nie oznacza to, że możesz co wieczór zjeść cheeseburgera i frytki. Jedyny sposób, w jaki działa dieta to spożywanie mniejszej ilości kalorii niż faktycznie spalasz. Skup się na spożywaniu wysokiej jakości kalorii z warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i chudego mięsa. W ten sposób nie będziesz musiał martwić się o to, ile kalorii spalasz na siłowni.

4. Nierealistyczne cele

Nierealistyczne oczekiwania i cele mogą prowadzić do frustracji, co znacznie obniża motywację. Dlatego wyznacz realne cele, aby zwiększyć swoje szanse na ich osiągnięcie.

5. Etykiety

Etykiety żywności zawierają informacje o składnikach, kaloriach i składnikach odżywczych. Ważne jest, aby zrozumieć, jak dokładnie czytać etykiety przy wyborze żywności i robić to często.

6. Spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczu na diecie niskowęglowodanowej

Diety ketogeniczne i niskowęglowodanowe mogą być bardzo skuteczne w utracie wagi, jednak wiele takich diet pozwala na spożywanie nieograniczonej ilości tłuszczu, zakładając, że wynikające z tego tłumienie apetytu utrzyma wystarczającą ilość kalorii do utraty wagi. Chociaż diety niskowęglowodanowe i ketogeniczne pomagają zmniejszyć głód i spożycie kalorii, dodanie zbyt dużej ilości tłuszczu lub ogólnych kalorii może spowolnić lub zapobiec utracie wagi.

7. Pijesz kalorie

Słodkie soki owocowe, napoje gazowane i kaloryczne koktajle oraz napoje zastępujące posiłki mogą być przyczyną przybierania na wadze. Woda jest zawsze najlepszą opcją, a utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia może również pomóc w kontrolowaniu apetytu.[/h15]

8. Pomijasz posiłki

Wiele osób uważa, że zmniejszenie spożycia kalorii poprzez pomijanie posiłków pomoże przyspieszyć utratę wagi. W rzeczywistości pominięcie posiłku może często prowadzić do przejadania się przy następnym posiłku, ponieważ jesteś jeszcze bardziej głodny. Ponadto pomijanie posiłków może negatywnie wpłynąć na poziom cukru we krwi, metabolizm i poziom energii.

9. Zbyt mało snu

Brak zalecanych siedmiu – ośmiu godzin snu w nocy, bezmyślne podjadanie przed snem i zjedzenie obfitej kolacji może przyczynić się do przybierania na wadze.

10. Wykonywanie cały czas tych samych ćwiczeń

Jeśli jesteś przyzwyczajony do wykonywania tylko jednego ćwiczenia w kółko, jest to kolejny błąd w odchudzaniu. Kiedy wykonujesz to samo ćwiczenie, ciało przyzwyczaja się do tego, co prowadzi do niewielkiej lub żadnej utraty wagi. Może nawet powodować rozwój mięśni w niektórych obszarach ciała bardziej niż w innych.[/h21]