Jak przyciąć drzewko owocowe?

Nawet jeśli jesteśmy doświadczonymi sadownikami to czasem zadajemy sobie pytanie jak przyciąć drzewka owocowe? Nawet jeśli problem ten wydaje nam się zawiły i nie do końca czujemy się pewnie w tym temacie, to wystarczy raptem kilka prostych zasad, dzięki którym w mig sprawimy, że nasze drzewka nie tylko będą miały idealną koronę, ale również będziemy mogli mieć pewność, że będziemy dumni z sezony owocowego. W końcu zabieg przycinania gałęzi ma nie tylko na celu informowanie kształtu korony drzewka ale również znacząco wpływa na wielkość i jakość wydawanych przez roślinę owoców.

 

Przede wszystkim musimy sobie powiedzieć, że różne gatunki drzewek owocowych wymagają tego rodzaju pielęgnacji w różnym czasie. Dlatego też zawsze powinniśmy być przygotowani na wykonanie tego typu zabiegu posiadając czyste i dobrze naostrzone gałęzie. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nasza roślina nie będzie chorowała czy też, że nie narazimy jej na zbędne zranienia. A teraz słów kilka o czasie przycinania drzewek owocowych. Są drzewka owocowe które potrzebują takiego zabiegu jeszcze pod koniec zimy. Należą do nich na pewno gruszek, jabłonie i śliwy. W ich przypadku przycinanie wykonujemy jeszcze w lutym. Trochę później, bo w kwietniu przycinamy takie drzewka jak brzoskwinie czy nektarynki. Zabieg wykonujemy na nich dopiero gdy pojawia się pierwsze pąki. Jeszcze później, ponieważ dopiero pod koniec lata przycinamy wiśnie, czereśnie i morele. Zabieg jest wykonywany zawsze po okresie owocowania. Przechodząc do przycinania w pierwszej kolejności usuwamy gałęzie rosnące pionowo do góry, czyli tak zwane “wilmi”, A następnie te elementy korony, które zaburzają jej bryłę. Usuwamy również te elementy korony, które zabierają światło słoneczne pozostałym jej częściom. W ten sposób osiągamy idealny kształt korony A tym samym gwarantujemy sobie obfite zbiory dorodnych owoców.
Jak widać pielęgnowanie drzewek owocowych, w tym przycinanie ich gałęzi wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się czasem wydawać.